MENÜ
Állatoktartása.freeweb.hu
Itt mindent megtalálsz, amire szükséged lesz az állattartással kapcsolatban!
A teknőstartás alapjai

 

Teknős

Aki még nem tartott teknőst, nem ismeri a terrarisztika buktatóit, és könnyen eshet végzetes hibákba. Teknősbékát tartani igenis nehéz és sok figyelmet igénylő feladat, így a vásárlás előtt meg kell ismerkednünk néhány alapszabállyal.

Alapismeretek a teknőchöz
A hüllők tartása során nem csak az állat etetésére kell figyelni, egyszerre fontos a jó világítás, a tiszta terrárium, a nagy hely és az állandó törődés.
Már a vásárláskor gondolni kell a jövőre, hiszen a teknősök sokáig élnek, meg kell fontolni, vajon tudjuk-e biztosítani az állat ellátását hosszú éveken át. Kezdésnek valami kevésbé egzotikus fajta is bőven megteszi, ez legtöbbször a vörösfülű ékszerteknős.
A pici zöld korongok nagyon aranyosak, de ilyen kis korban a legtörékenyebbek. Ezért kell minden apró mozzanatra figyelni és ezért fontos, hogy mindenből a legjobbat kapják.
Az első hiba általában az, hogy nincs elegendő helyük a mozgáshoz. Tényleg valószerűtlennek tűnik, hogy ezek a pici kis hüllők akár 30 cm hosszúra is megnőhetnek, pedig így van. Nőnek, mint a gomba, a gazdi pedig szinte évente cserélheti a terráriumot. A fiatal példányoknak egy 40 literes terrárium az elégséges, míg egy felnőtt teknős már csak kétszer ekkora, vagy még nagyobb tartályban érzi jól magát.

Úszni és napozni
A víznek körülbelül 15 cm mélynek kell lennie, akkorának, hogy a teknős kényelmesen lebukhasson, ha szükségét érzi. A terráriumban kapjanak helyet olyan száraz részek, melyekre kimászhat és nyugodtan megszáradhat. Ezek lehetnek nagyobb kövek, de kapható tapadókorongos part is, melyet a terrárium falára kell tapasztani. Ha több teknőst tartunk egy terráriumban, mindig figyeljünk rá, hogy kényelmesen elférjenek, ne zsúfolódjanak össze és külön-külön is legyen elég helyük a mozgásra.

Folyamatos emésztés
A kis teknősök emésztése bizony fáradhatatlan, a takarítás pedig létfontosságú. Nem csak azért, mert egy elhanyagolt terrárium nagyon büdös, hanem azért is, mert az ürülékkel teli víz számos, akár végzetes baktérium melegágya is lehet. A víz tisztítását megoldhatjuk vízforgatóval, de a rendszeres, teljes takarítást így sem ússzuk meg. A köveket külön lesúrolva, vegyszer nélkül mossuk ki a terráriumot. A sarkokra és a ragasztásra külön fordítsunk figyelmet, ott még akkor is kórokozók bújhatnak meg, ha az üveg egyébként tisztának látszik. Takarítás után lehetőleg klórmentes, szűrt vízzel töltsük meg a tartályt, ügyeljünk a hőmérsékletre, ami lehetőség szerint mindig ugyanolyan legyen.

Kell a napfény is
A világításhoz nem elég az egyszerű villanykörte, speciális lámpára van szükség. Fontos a víz állandó hőmérséklete is, ha a víz kihűl, a teknősök egyszerűen hibernálódnak. A megfelelő a 20 és 26 fok közti vízhőmérséklet, ezt biztosíthatjuk vízmelegítővel. Ha nem tudjuk biztosítani a gyakori napfényt, mesterséges UV fénnyel helyettesíthetjük, ez segíti a D-vitamin termelődését, és a csontrendszert is erősíti.

Halat, vadat, mi jó falat...Ebéd közben
Az etetésnél is sok hibát véthetünk. Az állatkereskedésekben rengeteg eledel kapható, de tanácsos elolvasni a címkéket, mert a legtöbb csupán táplálék-kiegészítő vagy vitamin, így önmagukban nem alkalmasak az egészséges etetéshez. Nyugodtan adhatunk a teknősöknek friss nyers halat, férgeket, húst, rovarokat, zöldségeket, csak ezek után jöhetnek a boltban kapható tabletták és granulátumok.

Hízásra hajlamosak
Mindig csak annyit adjunk ezekből, amennyit meg is esznek, a lesüllyedt maradék bomlani kezd, ezzel szennyezi a vizet. A teknősök hajlamosak rendetlenül enni, ha szeretnénk megóvni a tiszta terráriumot a maradékoktól, nevezzünk ki egy külön etetőedényt, melybe áttehetjük az állatokat az evés idejére. Ez lehet egy kiszuperált lavór, de egy üres macskaalomdoboz is, nem kell tehát külön terráriumot venni erre a célra.
A teknősöket sem szabad túletetni, mint minden háziállatot, őket is fenyegeti az elhízás és az azzal járó betegségek. A külön etető segítségével figyelhetjük az állat táplálékbevitelét, elkerülhető a túletetés is.
Ne feledd a kézmosást se!
Az eddigiekből látszik, hogy a teknősbékák tartása egyáltalán nem gyereknek való feladat, mint ahogyan én azt gondoltam. Nem csak azért, mert nehéz és időigényes, hanem azért is, mert néhány terrárium a gyerekekre is veszélyes kórokozókat rejthet, például szalmonellát. De nem csak nekik, nekünk, felnőtt teknőstartóknak is tanácsos az alapos, melegvizes-szappanos kézmosás minden takarítás vagy etetés után.
A teknősbékákkal ugyan néha sok a gond, de biztosak lehetünk benne, hogy megfelelő ápolás és bánásmód mellett hosszú-hosszú évekig magunk mellett tudhatunk majd egy páncélos barátot.

 

A görög teknős

 

Görög teknős
Ideális háziállat allergiásoknak, és víziszonyosoknak egyaránt. Hiszen ha csapdában vagy az allergiád miatt, de nem halakat szeretnél, hanem valami simogathatót, ez az állat tökéletes számodra.


Itthon az egyik legnépszerűbb szárazföldi teknős. Ez azért is érthető, hiszen szomszédos országaink természetes faunájában is megtalálható. Ahogy a neve is utal rá, Görögországban található meg a legnagyobb populáció. Azonban ez sem elég nagy ahhoz, hogy szabadon tarthassuk. Ugyanis ezek a tekik veszélyeztetett fajnak minősülnek, és tartásuk engedélyhez kötött. A kereskedésben kapható számozott teknősök például rendelkeznek a kellő engedéllyel. Azonban sajnos drága mulatság egy ilyen teknős, és az induló berendezés is. Azonban hosszú-hosszú évekig társunk lehet.

Tartás
Ha van erkélyünk, vagy kertünk, 25°C feletti hőmérsékletnél tarthatjuk kinn is kedvencünket. Ha erre nincs lehetőségünk, vagy eljött az ősz, ideje a lakásban felállítani egy terráriumot. Két kifejlett példánynak a legmegfelelőbb 1négyzetméternyi terület. Fiatal példányoknál kezdhetünk kisebbel is, de érdemes nagy hellyel kezdeni. Berendezése igen egyszerű. A kertünkből, vagy állati ürüléktől mentes területről szerezzünk be földet. A teknősünk a földet megeszi, természetes körülmények között is így próbálja fedezni ásványi-anyag szükségletét. A földet 10-20 cm vastagon érdemes felhalmozni. Mivel kevés helyen tudunk elég meszes földet beszerezni, ezért mészgrittet keverjünk a föld felső részébe. Ha ehhez nehezen jutunk hozzá, a kereskedésekben található szépiát törjük össze, és keverjük bele a földbe. Berendezéskor vannak kötelező kellékek, amik elrendezésével kreatívkodhatunk. Egy ilyen kellék a háttér. Mivel ezek a hüllők elég stresszesek, ezért ne a lakás legforgalmasabb helyére rakjuk, és lehetőleg  csak egy oldalról kukkoljuk őt. Ebből következik, hogy egy búvóhelyet is kell biztosítanunk a számára. Ez lehet egy üreges fatörzs, agyag házikó, stb? Mivel kedvencünk melegebb éghajlatról jött hozzánk, ezért biztosítani kell számára a megfelelő hőmérsékletet. Ezt egy lapos napozó kővel, és a felé irányított 40-60 Watt-os izzóval kényelmesen elérhetjük. Az optimális hőmérséklet nappal 26-30°C, éjjel pedig lehűlhet egészen 18-22°C-ra. Ezt a meleg pontot a terrárium egyik sarkába helyezzük, hogy hűvösebb pontjai is lehessenek az élőhelynek. Egy UV lámpa beszerzése mindenképpen ajánlott. Nélküle nem tudja előállítani a létszükséges D-vitamint.

Etetés, itatás
A szárazföldi tekik a viziekkel ellentétben növényevők. Ezért a kereskedésben kapható teknős tápok nem megfelelőek, hiszen állati eredetű alapanyagból készülnek. A szárazföldi teknősöknek alacsony fehérje szintű, magas ásványi anyag tartalmú, de elegendő rost, és víztartalmú étrendre van szükségük. Ezért táplálékukat nagy részben rostdús, egy részben pedig magas víztartalmú zöldségek, gyümölcsök, kertben termő növények alkossák. Ezek lehetnek:
répa, zeller, petrezselyem, banán, alma, uborka, saláta, gyermekláncfű, lándzsás vagy nagy útifű, tyúkhúr, lóhere.
Az eledelt lehetőleg frissen összevágva, és reggelente kínáljuk kedvencünknek. Ne feledjük, hogy étrendjét változatosan állítsuk össze, és minden nap legyen rostdús, és magas víztartalmú tápláléka is.  A zöldségekre heti 2-3 alkalommal vitamin kiegészítő porokat szórjunk. Ha biztosra akarunk menni a mész adagolásban, akkor a reggeli rántottánknál feltört tojás héját ne kidobjuk, hanem alaposan összetörve hintsük meg a zöldségeket. A szomjoltáshoz egy lapos tálkát tegyünk be, a mélyebben megfulladhat kedvencünk. Ebben a tálkában mindig legyen friss víz. Teknősként néha meglepően sokat iszik, főleg még fiatal korában.
Akár hímet, akár nőstényt választunk, akár többet egyszerre, csak jól járhatunk, hiszen kedves, és csendes lakótársaink lesznek.A garnélák tartása nem túl nehéz feladat, szinte bármekkora akváriumban megoldható, ellenben igénylik a tiszta, semleges pH-jú, közepesen kemény (10-12 nk), 23-25 °C-os, oxigéndús vizet.
Görög teknős eszik
A vörösfülű ékszerteknős helyes táplálása

 

 


Manapság egyre többen tartanak vörösfülű ékszerteknőst házi kedvencként, és sajnos egyre több állat betegszik meg a helytelen táplálás következtében.
Csiga, hal, marhahús?
Az ékszerteknős helyes táplálásának főbb alapszabályai közül az egyik legfontosabb, hogy ne legyen egyoldalú az etetésük. Nagyon fontos tápanyagot tartalmaznak a halak, csigák (házzal vagy ház nélkül), giliszták, szúnyoglárvák, vízibolhák és tubifexek egyaránt. Ezen fehérjeforrások közül úgy válogassunk, hogy tekintettel legyünk az állat méretére, ugyanis például egy kifejlett ékszerteknőst vízibolhával jóllakatni képtelenség. Szívesen fogyasztják még a kagylókat, garnélarákot, tengeri halat, pulyka-, és marhahúst is.
Vigyázat! A kereskedelemben teknős takarmány csak, mint kiegészítő táplálék adható!
Éltető napfény
A következő alapszabály a megfelelő mennyiségű kalcium- és vitamin bevitele. Egyes élelemfajtákat ki kell egészítenünk plusz ásványianyaggal, vitaminnal, de néha ez sem elég, ugyanis egyes vitaminok felszívódásához ultraibolya fényre (napfény), vagy ilyen fényt sugárzó lámpákra van szükség.
Növényi étkek
Harmadik alapszabály az, hogy a kifejlett állat élelmének nagy részét, ? akár 50 százalékot ? növényi táplálék tegye ki. Itt is az első szempont a változatosság! Szívesen fogyasztják az átokhínárt, pongyolapitypangot, parajt ? ebből keveset ?, banánt, káposztalevelet.
Mennyit egyen?
Joggal teszi fel a gazdi a kérdést, hogy mennyit kell ennie egy teknősnek. Erre egyszerű a válasz. Egyszerre mindig csak annyit adjunk amennyit pár percen belül elfogyaszt, ezért inkább naponta kétszer kis adagokat adjunk, mint egyszer egy nagyot. Tévhit, hogy a teknősnek elég egyszer vagy kétszer ennie egy héten. Az így táplált állatoknál igen hamar jelentkezik a vitaminhiányos állapot, illetve az alultápláltság tünetegyüttese. Helyesen úgy etetjük őket, ha hetente 2-3 böjti napot tartunk.
A kövér teknős, beteg teknős
A túletetésnek is megvannak a veszélyei. Az ételmaradékok hamar megromlanak és ez, a mikroorganizmusok elszaporodásához vezet, amely megbetegítheti őket. Továbbá az elhízott állatok ivarszervét vastag zsírpárna veszi körül, így elveszíti szaporodóképességét.
A huzamosabb ideig rosszul táplált teknősnél előbb vagy utóbb jelentkeznek különböző tünetek.
Mik ezek? Bőrén felfedezhetünk fehér foltokat, vagy folyadékkal telt hólyagokat, esetleg bőrmegvastagodást. Ezen tünetek mind alultápláltságra, illetve vitaminhiányra utalnak.
Az A - vitaminhiány vezető tünete a látászavar, mely könnyen észrevehető, hiszen ilyenkor a teknős nehezen tájékozódik. Kalcium hiányában a páncél felpuhul, illetve völgyek és kidomborodások ún. tevepúpszerű kiemelkedések keletkeznek a páncélon. Emésztési zavart okozhat a B-vitaminhiány, székrekedés oka lehet felfúvódást okozó táp etetése, és a mérgezés tüneteként hányást, hasmenést, étvágytalanságot észlelünk. Túl lágy eleség folyamatos adásánál alakul ki papagájcsőr, amelyet csak állatorvos tud szakszerűen korrigálni.
Sorolhatnánk tovább a különböző tünet-együtteseket, de most nem ez a cél.
Az a legfontosabb hogy az etetéssel kapcsolatos alapszabályokat betartsuk, és ha elváltozást észlelünk kis kedvencünkön, vigyük el állatorvoshoz még időben. Amennyiben további kérdéseik lennének hívjanak bennünket. A Család utcai rendelő szeretettel várja a kis pácienseket, illetve a gazdikat, akkor is, ha ?csak? felvilágosítást szeretnének.

 

Szavazás

Én a lakásomban/udvaromban állatot
nem tartok
tartok
Asztali nézet